Tak powstawała podologia – 90 lat RUCK

Część pierwsza – korzenie podologii.

Czytaj dalej

Historia sięga roku 1927 kiedy to pan Hellmut Ruck senior (ur. 25.04.1909r) jako kilkunastoletni chłopak pracował u boku swojego ojca w firmie Süddeutschen Apparatebau. Firma ta wprowadzała innowacyjne zmiany w urządzeniach obrotowych. Swoje wiertarki kierowali do branży jubilerskiej, do dentystów i do ówczesnych pedicurzystek.
Kilkunastoletni Hellmut obchodząc rzemieślników zaczął żywo interesować się stopami. Jego fascynacja i zamiłowanie do stóp zostało uwieńczone wydaniem własnej książki „Das Buch der Fußpflege” (książka o pielęgnacji stóp). Hellmut Ruck miał wtedy zaledwie 21 lat. Książka z wieloma późniejszymi dodrukami dostępna jest do dziś.

Pierwsze narzędzia do stóp

Następnie w mieście Pforzheim Hellmut Ruck otwiera sklep z opatrunkami i tynkturami do stóp. Produkty znajdowały się na półce nad dziecięcym łóżkiem – wspomina jego córka Hildegard Ruck-Knörzer.
W 1929 roku H. Ruck wraz z lekarzami założył pierwszą szkołę, w której uczył pielęgnacji stóp.
W lutym 1945 podczas nalotu ginie ojciec. Firma Hellmuta Ruck została całkowicie zniszczona. Po wojnie Hellmut Ruck zdobywa jedzenie w zamian za opiekę nad stopami właścicieli gospodarstw rolnych. Za chlebem pieszo przemierza wiele kilometrów.
Dalszy rozwój i talent pana Hellmuta zaowocowały kolejnymi unowocześnieniami stosowanych technik, co przełożyło się z kolei na dzielenie się tym w opisach następnych publikacji książek. Jego wiadomości wykorzystywano w magazynach poświęconych stopom i w artykułach pism branżowych, które co miesiąc ukazywały się w całych Niemczech.
W 1946 roku Hellmut Ruck wznawia działalność edukacyjną. Powstaje szkoła – Fachschule für medizinische Fußpflege. W tej szkole był cenionym wykładowcą i wybitnym nauczycielem. Hellmut Ruck już wtedy uznawany był we wszystkich landach Niemiec jako pionier podologii.

Syn pana Hallmuta Ruck, również Hellmut wstąpił do firmy w 1964 roku. W 1975 roku Firma wraz z gabinetem podologicznym została przeniesiona z miasta Pforzheim do Neuenbürg. Hellmut Ruck junior skupiał się na rozwoju handlu i dostarczaniu nowych pomysłów dla podologów i pedicurzystów. Nauka pochodząca od ojca po dziś dzień jest dla niego fundamentem wiedzy w biznesie i w codziennym życiu.

 

Część druga – początki powojennej podologii (dodane 25-05-2017)

w 1946 roku czyli tuż po zakończeniu II wojny światowej Hellmut Ruck senior rozpoczyna własną działalność handlową. Otrzymał wtedy stosowny dokument pozwalający mu na handel preparatami i opatrunkami do stóp. 
Hellmut Ruck prowadził więc własny gabinet i handel. Obie działalności były związane z specjalistyczną opieką nad stopami. Jego motto „od gabinetu dla gabinetu” pomagało mu w zrozumieniu a potem w wymyśleniu wielu rzeczy. Swoje wynalazki z powodzeniem wprowadzał do swojej oferty.

W 1956 r Hellmut Ruck wymyślił specjalną rolkę do masażu stóp.

W 1956 roku Hellmut Ruck wymyślił specjalną rolkę do masażu stóp. Ta rolka do dziś cieszy się wielkim powodzeniem zarówno wśród podologów jak i pacjentów gabinetów podologicznych.
W tamtych latach H. Ruck zależało również na prawidłowej profilaktyce stóp dzieci i młodzieży. Wspólnie z kasą chorych AOK i przy aprobacie ówczesnego ministerstwa zdrowia zainicjował specjalne kursy, na których omawiano problemy związane z postawą u młodocianych. Na spotkaniach ćwiczono mięśnie stóp przy pomocy wyprofilowanego wałka z drewna na gumowych kółkach.

Gimnastyka stóp. Lata powojenne.

Gabinet specjalistycznej pielęgnacji stóp H. Ruck rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Z jednoosobowej firmy powstało Centrum Zdrowych Stóp, w którym już w 1959 roku H. Ruck zatrudniał aż 15 osób. Oprócz gabinetu i handlu angażował się w szkole jako nauczyciel zawodu. Wraz z lekarzami udostępniał solidną bazę wiedzy. Tamtejsi studenci pobierali praktyki w gabinecie podologicznym Hellmuta Ruck.

Wszystkie dzieci od początku były związane z działalnością ojca. Co prawda pomagały najpierw w porządkowaniu i w magazynie firmy, ale nabywały przez to pierwszą wiedzę i skłonności do konkretnych zainteresowań. Córka Hildegard Ruck-Knörzer interesowała się pielęgnacją stóp, natomiast syn Hellmut Ruck junior wykazywał zdolności w prowadzeniu handlu. W 1975 roku firma Hellmuta Ruck seniora została podzielona. Córka Hildegard zajmowała się gabinetem i szkołą, a Hellmut Ruck junior produkcją i handlem.
Zarówno działalność córki jak i syna prowadzona była z uznaniem przez ich ojca. Obie firmy razem z sobą współpracują i wspierają się wzajemnie.
 Handel i produkcja została przeniesiona do Neuenbürg. Od tego czasu po dzień dzisiejszy w tym mieście ma swoją siedzibę firma RUCK.

Już niebawem przetłumaczymy trzecią z czterech części historii podologii.

Czekaj na kolejny odcinek tej niezwykłej historii. Dodamy go już wkrótce.

To też warto przeczytać:

RUCK® INTERNATIONAL PARTNER

Ergonomia w podologii