Tak powstawała podologia – 90 lat RUCK

Część pierwsza – korzenie podologii.

Czytaj dalej

Historia sięga roku 1927 kiedy to pan Hellmut Ruck senior (ur. 25.04.1909r) jako kilkunastoletni chłopak pracował u boku swojego ojca w firmie Süddeutschen Apparatebau. Firma ta wprowadzała innowacyjne zmiany w urządzeniach obrotowych. Swoje wiertarki kierowali do branży jubilerskiej, do dentystów i do ówczesnych pedicurzystek.
Kilkunastoletni Hellmut obchodząc rzemieślników zaczął żywo interesować się stopami. Jego fascynacja i zamiłowanie do stóp zostało uwieńczone wydaniem własnej książki “Das Buch der Fußpflege” (książka o pielęgnacji stóp). Hellmut Ruck miał wtedy zaledwie 21 lat. Książka z wieloma późniejszymi dodrukami dostępna jest do dziś.

Pierwsze narzędzia do stóp

Następnie w mieście Pforzheim Hellmut Ruck otwiera sklep z opatrunkami i tynkturami do stóp. Produkty znajdowały się na półce nad dziecięcym łóżkiem – wspomina jego córka Hildegard Ruck-Knörzer.
W 1929 roku H. Ruck wraz z lekarzami założył pierwszą szkołę, w której uczył pielęgnacji stóp.
W lutym 1945 podczas nalotu ginie ojciec. Firma Hellmuta Ruck została całkowicie zniszczona. Po wojnie Hellmut Ruck zdobywa jedzenie w zamian za opiekę nad stopami właścicieli gospodarstw rolnych. Za chlebem pieszo przemierza wiele kilometrów.
Dalszy rozwój i talent pana Hellmuta zaowocowały kolejnymi unowocześnieniami stosowanych technik, co przełożyło się z kolei na dzielenie się tym w opisach następnych publikacji książek. Jego wiadomości wykorzystywano w magazynach poświęconych stopom i w artykułach pism branżowych, które co miesiąc ukazywały się w całych Niemczech.
W 1946 roku Hellmut Ruck wznawia działalność edukacyjną. Powstaje szkoła – Fachschule für medizinische Fußpflege. W tej szkole był cenionym wykładowcą i wybitnym nauczycielem. Hellmut Ruck już wtedy uznawany był we wszystkich landach Niemiec jako pionier podologii.

Syn pana Hallmuta Ruck, również Hellmut wstąpił do firmy w 1964 roku. W 1975 roku Firma wraz z gabinetem podologicznym została przeniesiona z miasta Pforzheim do Neuenbürg. Hellmut Ruck junior skupiał się na rozwoju handlu i dostarczaniu nowych pomysłów dla podologów i pedicurzystów. Nauka pochodząca od ojca po dziś dzień jest dla niego fundamentem wiedzy w biznesie i w codziennym życiu.

 

Część druga – początki powojennej podologii

w 1946 roku czyli tuż po zakończeniu II wojny światowej Hellmut Ruck senior rozpoczyna własną działalność handlową. Otrzymał wtedy stosowny dokument pozwalający mu na handel preparatami i opatrunkami do stóp. ?Hellmut Ruck prowadził więc własny gabinet i handel. Obie działalności były związane z specjalistyczną opieką nad stopami. Jego motto „od gabinetu dla gabinetu” pomagało mu w zrozumieniu a potem w wymyśleniu wielu rzeczy. Swoje wynalazki z powodzeniem wprowadzał do swojej oferty.

W 1956 r Hellmut Ruck wymyślił specjalną rolkę do masażu stóp.

W 1956 roku Hellmut Ruck wymyślił specjalną rolkę do masażu stóp. Ta rolka do dziś cieszy się wielkim powodzeniem zarówno wśród podologów jak i pacjentów gabinetów podologicznych.
W tamtych latach H. Ruck zależało również na prawidłowej profilaktyce stóp dzieci i młodzieży. Wspólnie z kasą chorych AOK i przy aprobacie ówczesnego ministerstwa zdrowia zainicjował specjalne kursy, na których omawiano problemy związane z postawą u młodocianych. Na spotkaniach ćwiczono mięśnie stóp przy pomocy wyprofilowanego wałka z drewna na gumowych kółkach.

Gimnastyka stóp. Lata powojenne.

Gabinet specjalistycznej pielęgnacji stóp H. Ruck rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Z jednoosobowej firmy powstało Centrum Zdrowych Stóp, w którym już w 1959 roku H. Ruck zatrudniał aż 15 osób. Oprócz gabinetu i handlu angażował się w szkole jako nauczyciel zawodu. Wraz z lekarzami udostępniał solidną bazę wiedzy. Tamtejsi studenci pobierali praktyki w gabinecie podologicznym Hellmuta Ruck.

Wszystkie dzieci w rodzinie Ruck od początku były związane z działalnością ojca. Co prawda pomagały najpierw w pracach porządkowych i w magazynie firmy, ale przez to nabywały pierwszą wiedzę i skłonności do konkretnych działań. Córka Hildegard Ruck-Knörzer interesowała się pielęgnacją stóp, natomiast syn Hellmut Ruck junior wykazywał zdolności w prowadzeniu handlu. W 1975 roku firma Hellmuta Ruck seniora została podzielona. Córka Hildegard zajmowała się gabinetem i szkołą, a Hellmut Ruck junior produkcją i handlem.
Działalność córki i syna ojciec postrzegał z zadowoleniem i radością. Obie firmy mimo, iż działały na własny rachunek dobrze z sobą współpracowały.

 

Część trzecia – lata 1976 – 2007

1976 – Hildegard Ruck-Knörzer została w Pforzheim a Hellmut Ruck junior przeniósł handel i produkcję z Pforzheim do Neuenbürg.
Dom, w którym mieszkał Hellmut Ruck junior szybko stał się za mały do prowadzenia działalności i w 1983 roku jego firmę przeniesiono do miejscowości Langenbrand. Tam nastąpił kolejny czas rozwoju firmy. Powstaje m.in. złota klamra Goldstadtspange, fotel STELLA i frezarka PODOLOG micro.


W tym samym okresie wprowadza się państwowe regulacje dotyczące szkoleń w zakresie podologii. Powstaje ustawa dotycząca podologii.
Następnie zostaje wydany pierwszy katalog produktów RUCK.
Po trzynastu latach okazuje się, że firma RUCK znów ma za mało miejsca. Ruck tym razem kupuje dużą działkę w Neuenbürg, na której w 1997 roku powstaje dużo większy budynek wraz z biurami i magazyn wysokiego składowania. Tam zaczyna się nowa era firmy RUCK. Od tego czasu po dzień dzisiejszy w Neuenbürg znajduje się siedziba firmy RUCK.

Firma RUCK udostępnia pierwszą szkołę podologii w landzie Badenia-Wirtemberg. Wtedy była trzecią szkołą tego rodzaju w całych Niemczech.
Wiele dzieje się też w sprawach uregulowań prawnych dotyczących nauki zawodu podolog. Na szczeblu ministerialnym omawiane jest prawo o zawodzie i szkolnictwie. W 2000 roku szkoła podologii nabywa preferencje rangi państwowej. Dzięki m.in. H. Ruck dochodzi do oficjalnego uznania tego zawodu.
W 2003 roku powstaje ustawa dotycząca podologii.

W 2004 roku RUCK podwyższa poprzeczkę dotyczącą innowacyjnych technik stosowanych w podologii. Wprowadza całkiem nową technologię do frezarki PODOLOG NOVA 2. Tradycyjny silnik szczotkowy zostaje zastąpiony dwoma turbinami ssącymi. Patentuje swój pomysł. Frezarka nie ma konkurencji przez wiele lat.
W roku 2005 tradycyjna marka peclavus otrzymuje nowe oblicze. Wprowadza się innowacyjne receptury, poszerza się oferta. Serie peclavus otrzymują też nowy design.

W latach 1976 – 2007 oprócz zmian logistycznych następowały zmiany strukturalne, reorganizacyjne i rozwojowe. Hellmut Ruck ugruntował i wzmocnił pozycję swojej firmy na rynku. Jego mottem była działalność oparta na nowoczesności, indywidualnym poradnictwie, ekologii i rodzinnej atmosferze.
Następowała też zmiana pokoleniowa. Jego syn Simeon Ruck wchodzi do firmy.
O tym co nastąpiło dalej dowiemy się w czwartym – ostatnim odcinku tej pasjonującej historii. Opublikujemy go na jesieni 2017.

 

 

 

 

 

Część czwarta –lata 2008 do dziś (2017)

Niemieckie statystyki dowodzą, że 91% wszystkich firm zarządzane są rodzinnie. Firma RUCK należy do tej grupy od trzech generacji.

W 2008 roku Simeon Ruck po ukończeniu studiów o kierunku biznesowym znajduje miejsce u boku swego ojca. Simeon szybko potwierdził znaczenie dynamicznego rozwoju firmy. Angażuje się w projekty rozbudowy budynków i w projekty wynalazcze. Już w 2009 roku składa swój podpis pod opatentowanym projektem lampy mobilną Podolog Circle S. Jeszcze w tym samym roku lampę przedstawiono i zaoferowano specjalistom podologii.

 

 

 

 

W latach 2012 – 2013 rozbudowano dział szkoły i szkoleń podologicznych. Poza tym tworzono innowacyjne produkty marki peclavus. Na rynek wprowadzono frezarkę PODOLOG NOVA 3 i lampę PODOLOG CIRCLE XL.

 

2014 rok oznaczył się sukcesem w podologii mobilnej. System mobilny RUCK ułatwił wielu specjalistom wykonywanie zabiegów poza gabinetem.
W następnym roku nastąpił rozwój ortonyksji. Wprowadzono unowocześnione złote klamry GOLDSTADT professional i nowe klamry ORTOGRIP professional.
W 20015 roku wprowadzono też całkiem nową koncepcję stoiska targowego. RUCK prezentuje się już na bardzo dużej powierzchni demonstrując prawdziwe atrakcje na swoim stoisku.

 

 

2016 był rokiem nowoczesnych koncepcji związanych z wyposażeniem gabinetu podologicznego. Do oferty RUCK wchodzi nowoczesny design foteli MOON, szafek podologicznych ROOM i krzeseł STOOL. RUCK umacnia swoją pozycję na światowym rynku kosmetyczno – podologicznym.
W 2016 roku oddano do użytku halę produkcyjną i drugą ogromną halę, w której znajduje się centrum logistyczne RUCK.

 

2017 Obecnie firma RUCK zatrudnia ponad 230 pracowników. Tym samym należy do największych pracodawców w regionie i do największych jeśli chodzi o dział kosmetyczny, podologiczny i wellness w całych Niemczech. Również jeśli chodzi o szkolenia i szkołę podologiczną, RUCK plasuje się w czołówce ośrodków szkoleniowych w Niemczech i poza granicami tego Państwa.
W jubileuszowym roku 2017 Simeon Ruck oficjalnie przejmuje odpowiedzialną funkcję szefa firmy. Z pewnością jest on gwarancją dalszego rozwoju i innowacji firmy RUCK.

 

„Każda generacja sama w sobie jest historią i niesie swoją często nieprzewidywalną przyszłość”.

 

To też warto przeczytać:

RUCK® INTERNATIONAL PARTNER

Ergonomia w podologii