Ergonomia w podologii mobilnej

Ergonomia w podologii mobilnej

Pod względem ergonomii działalność w zakresie mobilnej pielęgnacji stóp stanowi szczególnie duże wyzwanie. We własnych gabinetach stacjonarnych zorganizowanie swojego środowiska ergonomicznej pracy, zgodnie z własnymi procesami pracy należy do specjalisty. Tam masz możliwość przyjęcia wygodnej dla kręgosłupa pozycji siedzącej i optymalnego ustawienia stopy pacjenta. Jeśli natomiast specjalista jest mobilny, musi dostosowywać się do lokalnych warunków z każdym nowym pacjentem i w każdym nowym miejscu zamieszkania pacjenta. Tutaj szczególnie ważne jest, aby pamiętać o własnym zdrowiu.

W drodze z ciężkim bagażem

Zwłaszcza starsi pacjenci z powodu problemów zdrowotnych często nie mogą już pójść do gabinetu. Oni są zależni od podologów świadczących usługi mobilne. Ponadto jest wiele osób, które bardzo cenią sobie taką usługę i lubią leczyć się we własnych czterech ścianach – często umawiają się nawet wizytę dla całej rodziny.
Samochodem, pieszo czy rowerem – cały sprzęt należy zapakować w torby lub walizkę i przewieźć do pacjenta. Waga około 20 kg szybko się uzbiera. Zasadniczo zaleca się równomierne rozłożenie obciążenia na obu ramionach podczas noszenia. Po co nosić ciężar, przeciążać jednostronnie, skoro istnieje inny sposób? Dzięki rozkładowi ciężaru na obu barkach obciążenie jest automatycznie regulowane, co przywraca równowagę kręgosłupa. Dużą zaletą rozwiązania plecakowego jest to, że ciężar znajduje się pośrodku pleców i nie powoduje jednostronnego obciążenia. Ponadto obie ręce pozostają wolne, a dzwonek lub otwieranie drzwi jest łatwiejsze. Często sprzęt musi być transportowany w górę i w dół kilka pięter do miejsca użytkowania. Pomóc może w tym lekki wózek z dużymi kołami.

Zabieg na piętach  Przewieszona noga  Zabieg na podeszwie stopy Zabieg na paznokciach

W obcym mieszkaniu

W przypadku zabiegów pielęgnacyjnych na stopach w mieszkaniu pacjenta, od specjalisty wymaga się nie tylko wrażliwości, ale również sporego talentu do improwizacji. Trzeba się spodziewać niespodzianek, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie: czy to poszukiwanie gniazdek elektrycznych, przyciemnionego oświetlenia czy spora odległość do źródła wody. Zabieg zawsze zaczyna się od wywiadu, czyli wizualnej oceny stóp. Po tym powinna nastąpić kąpiel stóp, która zapewnia niezbędną higienę. Zwykle pacjent może zapewnić ręczniki i odpowiednią miskę. Ale możesz też zabrać ze sobą składaną wanienkę do stóp.

Miejsce dla pacjenta zwykle znajdziesz szybko:
krzesło lub ulubiony fotel, jeśli to możliwe nie za głębokie. Dzięki podnóżkowi i składanemu krzesełku podolog może szybciej zająć dobrą pozycję wyjściową!

Siedzieć i podpierać

Mobilny podolog często zmuszony jest obracać się i poruszać swoim ciałem we wszystkich możliwych kierunkach, aby łatwo dotrzeć do miejsca pracy i jednocześnie uczynić zabieg jak najbardziej przyjemnym dla pacjenta. Szczególnie w tym przypadku bardzo ważne jest, aby nie zapominać o własnym zdrowiu i zawsze przyjmować możliwie najbardziej ergonomiczną i przyjazną postawę dla kręgosłupa. Pacjent może być również zaangażowany, ponieważ często nie jest nawet świadomy swojego problemu i chętnie pomaga. Składane krzesełka i podnóżki firmy RUCK to prawdziwie udany duet: po złożeniu krzesełko ma tylko 38 cm długości, a przy wadze zaledwie 825 g jest absolutnie lekkie. Niemniej to krzesełko może utrzymać wagę podczas siedzenia do aż 125 kg.
Stopę pacjenta można optymalnie ustawić za pomocą podnóżka. Dzięki łatwo regulowanej podpórce obrotowej oferuje różnorodne opcje ułożenia stopy na rozszerzonej powierzchni podnóżka. Dzięki bezpiecznemu stojakowi i wysuwanej do wysokości 74 cm podnóżek zapewnia komfort dla pacjenta i idealną pozycję zabiegową.

Po więcej porad w zakresie ergonomii zapraszamy do artykułu „Ergonomia – więcej niż słowo”