Prawidłowy dobór i zastosowanie lamp powiększających

Profesjonalna praca na ludzkiej stopie zawsze wymaga jasnego i bardzo szczegółowego obrazu. Niezależnie od tego, czy Twoja praca ma charakter medyczny, pielęgnacyjny czy kosmetyczny: dobra lampa powiększająca ułatwia rozpoznanie nieprawidłowości, umożliwia precyzyjną pracę i odciąża oczy – i to na wiele lat.

Która lampa jest dla mnie odpowiednia? Na co zwracać uwagę przy wyborze lampy?

Zanim zajmiesz się szczegółami technicznymi i różnymi modelami, powinieneś odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

Zastosowanie stacjonarne czy mobilne?

Stacjonarna lampa powiększająca powinna być solidna i trwała z możliwością dostosowania jej do warunków instalacji w pomieszczeniu. Do pracy mobilnej wybierz kompaktową i lekką lampę z lupą. Nie bez znaczenia jest tu również elastyczność wysięgnika, który umożliwia ergonomiczną pracę, w tym także pracę mobilną. RUCK oferuje lampy powiększające o długościach ramion od 30 do 70 cm w różnych przedziałach wagowych.

Jakiego koloru światła potrzebuję?

Ciepła biel, neutralna biel czy zimna biel? W zależności od barwy światła na oświetlonej skórze do głosu dochodzą też inne detale. Dla większości zabiegów pielęgnacyjnych i podologicznych najlepszym wyborem jest temperatura barwy neutralnej bieli około 4000 K (kelwinów). Ciepłe białe światło dobrze podkreśla strukturę powierzchni skóry a zimne białe światło (ok. 5300 K) sprawia, że ​​naczynia krwionośne są bardziej widoczne.

Jakich żarówek powinieneś używać?

W lampach powiększających PODOLOG i Waldmann wbudowane są niemigoczące, energooszczędne lampy LED. Wytrzymują do 50 000 godzin pracy, co odpowiada 20-letniemu okresowi użytkowania. Dzięki ściemnianym światłom można dostosować intensywność światła do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu i sytuacji zabiegowej. Proste modele mają cztery poziomy ściemniania, najlepsze modele takie jak PODOLOG CIRCLE XL, mają możliwość ciągłego ściemniania.

Wysoka jakość wykonania to podstawa!

Sprężyny naciągowe i przeguby są tak zintegrowane z ramą lampy powiększającej aby zapewnić optymalną stabilność i mobilność. Lampy ze szkła powiększającego muszą niezawodnie radzić sobie z tysiącami ruchów i dlatego powinny zostać poddane odpowiednim długotrwałym testom. Jeśli chodzi o soczewki powiększające, możesz wybierać spośród soczewek plastikowych i szklanych. Plastik jest lżejszy i dlatego bardziej nadaje się do użytku mobilnego, ale jest bardziej wrażliwy na zarysowania i chemikalia. Szkło jest trwalsze, ale też cięższe, dlatego jest to właściwy wybór do użytku stacjonarnego. Niezależnie od wybranego modelu, lampy powiększające PODOLOG i Waldmann są konkurencyjne do niemal wszystkich konkurencyjnych produktów – made in Germany.  

Na co powinieneś zwrócić na to uwagę przy zakupie lampy powiększającej

  • Natężenie oświetlenia (Lx)Natężenie oświetlenia (jednostka miary: luksy) określa, ile światła pada na określoną powierzchnię. Jeden luks, jeśli strumień świetlny jednego lumenu równomiernie oświetla powierzchnię jednego metra kwadratowego.
  • Jasny kolor (kelwiny)
   Światło każdego źródła światła ma swoją barwę, tzw. barwę światła. Opisuje go temperatura barwowa (jednostka miary: Kelvin). Im wyższa wartość, tym chłodniejszy kolor światła. Kolor „neutralna biel” mieści się w zakresie od 3300 do 5300 kelwinów.
  • Oddawanie barwy światła (Ra)
   Oddawanie barw z lampy opisuje jak naturalny jest wygląd przedmiotu albo twarzy w świetle. Ogólny wskaźnik oddawania barw Ra został opracowany w celu opisania jakości oddawania barw. Najlepsza wartość to 100 – w naturalny sposób odwzorowuje wszystkie kolory. Im niższa wartość, tym gorsze oddawanie barw.
  • Moc szkła powiększającego (dpt)
   Im dokładniej pracujesz na stopie, tym bardziej soczewka lampy powiększającej powinna się powiększać. Stopień powiększenia podawany jest w dioptriach (dpt). Na przykład trzy dioptrie zwiększają się o współczynnik 1,75. Wraz ze wzrostem dioptrii zmniejsza się ogniskowa, tj. odległość do stopy i obserwowane miejsce stają się mniejsze. W podologii i pielęgnacji stóp często występują dioptrie od 3,5 do 6.

Zasadniczo zalecane są następujące wartości do oświetlenia w pielęgnacji stóp i podologii:
Natężenie oświetlenia: 5000 – 6000 luksów (przy odległości roboczej 15 cm)
Barwa światła: 4000 kelwinów (neutralna biel)
Oddawanie barw: Ra = 80 – 90
Moc lupy: 3,5 – 6 dioptrii

Wskazówka: czasami pracuj bez lupy.
W trosce o oczy podczas pracy należy nie tylko patrzeć przez szkło powiększające. Dystorsja obiektywu i sztuczne światło męczą oko na dłuższą metę.

Wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania

Gdzie przymocować lampę do ergonomicznej pracy?

Aby uzyskać optymalne oświetlenie miejsca pracy, zaleca się zamocowanie lampy powiększającej ukośnie do urządzenia do pielęgnacji stóp (frezarki). Na przykład praworęczni montują lampę z tyłu po lewej stronie szafki roboczej, aby mogli ją przyciągnąć z góry. Maksymalny promień działania to długość od przegubu do zewnętrznej krawędzi lupy, który zapewnia odpowiednią pomoc w podejmowaniu decyzji podczas zabiegu. Lampa powiększająca musi równomiernie i precyzyjnie oświetlać obszar pracy. Dokładne ustawienie pozycji powinno być łatwe, lampa musi pozostać stabilna w wybranej pozycji końcowej.

Jakich akcesoriów potrzebuję do montażu lampy?

Od zacisków stołowych po wsporniki montażowe do montażu w szafce lub na ścianie, RUCK oferuje wszystko, czego potrzebujesz.

Zwróć uwagę na delikatną dezynfekcję!

Lupy powiększające – niezależnie od tego, czy są to soczewki szklane czy plastikowe – są wrażliwe. Wyczyść je łagodnym, bezalkoholowym środkiem dezynfekującym za pomocą chusteczki dezynfekującej.
Uwaga: plastikowe soczewki przez agresywne środki czyszczące mogą zostać oślepione.
Jesteśmy tu dla Ciebie i chętnie Ci doradzimy!

Zapraszamy do autoryzowanego przedstawiciela firmy RUCK w Polsce www.ladys-nails.eu lub www.sklep.podologiczny.pl