Ergonomia – więcej niż słowo

Dlaczego zdrowa praca jest w Twoich rękach

Jako podolog lub pedicurzystka pracujesz nad stopami pacjentów do dziesięciu godzin dziennie, około 1800 godzin rocznie. Najważniejszymi „instrumentami” są Twoje ręce. Skoncentrowana praca na stopie wymaga dużej siły i wytrzymałości, to dotyczy również mięśni ramion, barków i szyi. Zgarbiona postawa i wytężona praca fizyczna zbiera swoje żniwo: napięcie, bóle dłoni, ramion i pleców są bardzo powszechne. Na dłuższą metę prowadzi to do ryzyka trwałego uszkodzenia, takiego jak przerażający zespół cieśni nadgarstka. Ale możesz temu przeciwdziałać, pracując rękami świadomie i ergonomicznie.

Nasze dłonie to anatomiczne arcydzieło. Mogą mocno chwytać lub nawlekać najcieńszą nitkę – dla nich wszystko jest możliwe. Ręka składa się z 27 pojedynczych kości, ponad 30 mięśni i ścięgien, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki filigranowej budowie z cienkimi kośćmi i niewielką ochronną tkanką mięśniową i tłuszczową dłonie są bardzo wrażliwe. Codzienny wysoki stres często prowadzi do narzekania związanego z ich zużyciem. Nic dziwnego, bo w ciągu naszego życia palce zginają się i rozciągają około 25 milionów razy.

W pielęgnacji stóp i podologii bardzo obciążasz swoje dłonie. Oprócz ryzyka zranienia ostrymi narzędziami, zużywanie się rąk może w najgorszym przypadku prowadzić do różnych obrazów klinicznych:

  • Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany trwałym przeciążeniem lub uciskiem na przewód nerwowy od przedramienia do dłoni. Ponieważ nadgarstki są często węższe, kobiety są trzy do czterech razy bardziej narażone na to schorzenie niż mężczyźni. Nerw pośrodkowy, który kontroluje zdolności czuciowe i motoryczne ręki, jest ściskany przez zwężony kanał nadgarstka. To z kolei może prowadzić do mrowienia, drętwienia i bólu kciuka i palców oraz dalszych uszkodzeń.
  • Artroza jest typowym objawem zużycia chrząstek na końcach kości i może wystąpić w każdym stawie. Zwykle dotyczy to stawu siodełkowego kciuka.
  • Zapalenie ścięgna objawia się głównie jako ciągnięcie, przeszywający ból w okolicy nadgarstka i palców.

 Aby zapobiec takim problemom i obrazom klinicznym w dłuższej perspektywie, dla każdego podologa i pedicurzysty tym ważniejsze jest zwracanie uwagi na ergonomię pracy.

Kwestia postawy

Pozycja robocza podczas siedzenia jest wyzwaniem dla mięśni rąk, ramion i pleców. Aby zapobiec uszkodzeniom następczym, przy zakupie instrumentów, foteli roboczych i łóżek zabiegowych warto przywiązywać dużą wagę do aspektów ergonomicznych. Krzesło do pracy, które zachęca do dynamicznego siedzenia, fotel podologiczny, który umożliwia również pracę w pozycji stojącej – to podstawa ergonomicznej codziennej praktyki.

Inną ważną kwestią postawy jest kwestia rąk i instrumentów. Potrzebne są obie ręce, ponieważ jedna podtrzymuje, a druga działa. Zalecamy, aby zawsze przyjmować „okrągłą pozycję ramion”, która jest właściwą dla ramion i nadgarstków. Pozwala to na swobodną pracę z boku, np. z cążkami czołowymi przy skracaniu paznokci. Lewą ręką stabilizuje się jednocześnie okolicę palców stopy.

Podczas pracy przy wrastających paznokciach i wale paznokciowym, jako specjalista powinieneś siedzieć jak najbliżej przed stopą. Wąskie cążki do wrastających paznokci ułatwiają precyzyjne i kontrolowane cięcie. Lewą rękę można wykorzystać do wsparcia stabilizacji stopy i palca.

Do szczególnie delikatnej i precyzyjnej pracy skalpelem lub sondą do paznokci należy pracować z tzw. rękojeścią precyzyjną. Instrument jest trzymany kciukiem i palcem wskazującym jak pęseta. W ten sposób można wykonywać prace wymagające dużej precyzji, również mniejsze narzędzia mogą być trzymane w tak kontrolowany sposób.

Bezpieczne trzymanie i optymalne przeniesienie siły.

Ergonomia - cążki podologiczneWybór narzędzi może mieć również decydujący wpływ na obciążenie rąk. Firma RUCK wniosła w to innowacyjny wkład, opracowując własną serię instrumentów z ergonomicznymi uchwytami. Unikalny trapezoidalny kształt rękojeści w instrumentach trapezowych RUCK zapewnia bardziej równomierne rozłożenie nacisku na palce i dłoń.

Do tej pory w szczypcach i instrumentach powszechne były zaokrąglone profile uchwytów. Problem: chwytająca dłoń trzyma tylko na cienkiej powierzchni. Do każdego działania trzeba wywrzeć ogromną siłę na ten mały obszar, podczas gdy lwia część wysiłku dosłownie nic nie osiąga. Dzięki opatentowanym trapezowym uchwytom RUCK, uchwyty są szersze i spłaszczone na zewnątrz, dzięki czemu nacisk rozkłada się na większą powierzchnię. Dłoń ma większą powierzchnię styku i może skuteczniej chwytać. Siła jest optymalnie przenoszona na krawędzie tnące dzięki precyzyjnie obliczonym promieniom uchwytów. Każde cięcie jest łatwe i precyzyjne – nieprawidłowe obciążenia to już przeszłość!

  • Równomierny rozkład nacisku na palce i dłoń
  • Instrumenty dopasowane do ręki
  • Brak poślizgu, bez potrzeby poprawiania chwytu
  • Specjalne ukształtowanie uchwyty dla optymalnego przenoszenia siły

Wszystko jest pod kontrolą

Niezależnie od tego, czy chodzi o usuwanie modzeli, usuwanie odcisków, czy też o pogrubione paznokcie lub grzybicę paznokci – frezarka podologiczna jest niezbędna do codziennej pracy w profesjonalnej pielęgnacji stóp. W szczególności rękojeść powinna idealnie pasować do dłoni pod względem rozmiaru, wagi i kształtu. Nie powinna być zbyt ciężka. Idealny jest smukły kształt, dopasowany do dłoni.  To dzięki niemu zarówno pozycja od góry do pracy na większych powierzchniach, jak i pozycja uchwytu piórkowa do precyzyjnej pracy są łatwe. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczną i ergonomiczną pracę.

Wniosek: chroń swoje ręce!
Nie tylko przez rękawiczki i higienę rąk. Ergonomiczne środowisko pracy, meble, fotel zabiegowy, krzesło, ale również narzędzia i instrumenty ręczne, oraz frezarka do pielęgnacji stóp tworzą ogólną koncepcję ułatwiającą i bardziej ergonomiczną pracę. Twoje ręce jako dwa najważniejsze „instrumenty” powinny być dla Ciebie wiele warte. Chętnie doradzimy, jak ergonomicznie poprawić swoją indywidualną sytuację w pracy.

Zobacz narzędzia i instrumenty RUCK do ergonomicznej pracy podologa i pedicurzysty.

Więcej zasad dotyczących ergonomii pracy znajdziesz w artykule „Ergonomiczne przykazania dla podologa”