Nie trujący, ale niejadalny – grzyb paznokci

Grzybica paznokci (onycho = paznokieć, Mykose = grzybica). Szacuje się, że cierpi na nią prawie co piąta osoba dorosła. Wśród grup ryzyka znajdują się w szczególności osoby starsze, ponieważ ich krążenie krwi jest zwykle słabsze, a ich układ odpornościowy osłabiony. Również chorzy na cukrzycę są szczególnie często dotknięci tą chorobą. Sportowcy i uprawiający fitness są sprawni i zdrowi, ale i oni muszą walczyć z grzybicą paznokci. Spocone stopy, podobnie jak noszenie butów sportowych, tworzą idealne środowisko dla grzybic skóry i paznokci. W sportach zespołowych czy w klubie fitness może być również zwiększony kontakt z osobami już zarażonymi grzybicą.

Powody

Grzyby nitkowate – tak zwane dermatofity – są najczęściej wyzwalaczami grzybicy paznokci, rzadziej drożdży lub pleśni. Grzyby żywią się keratyną, zrogowaciałą substancją paznokcia. Keratyna to grupa białek włóknistych, które sprawiają, że nasze paznokcie u rąk i nóg są odporne. W większości przypadków grzyb wnika w płytkę paznokcia od wewnątrz. Paznokcie wstępnie uszkodzone, które mają nawet niewielkie urazy lub pęknięcia, stwarzają idealne warunki do przenoszenia. Szczeliny między łożyskiem paznokcia a płytką paznokcia, które mogą wynikać z noszenia zbyt ciasnych butów do szpica, także stanowią idealny punkt wejścia dla patogenów grzybiczych.

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz po infekcji grzybiczej, jest przebarwienie paznokci u nóg, które – w zależności od patogenu – może być białe lub żółtawe. Samo wrażenie wzrokowe nie jest wystarczające do postawienia diagnozy, ponieważ inne obrazy kliniczne, takie jak infekcja bakteryjna lub łuszczyca, również mogą być odpowiedzialne za takie przebarwienia. Zdecydowanie zaleca się badanie materiału w laboratorium, za pomocą którego dokładnie określa się patogen. Podolog może bezpośrednio pobrać próbkę zaatakowanej substancji paznokcia i przekazać ją do specjalistycznego laboratorium. Aby być po bezpiecznej stronie, można również wezwać dermatologa, chociaż w tym przypadku skupiamy się na diagnozie, a nie na samym leczeniu.

Próba cierpliwości

Zabieg podologiczny daje wiele możliwości zróżnicowanej i skutecznej terapii. Głównym celem jest pozbawienie grzyba „środowiska dobrego samopoczucia”. Najważniejsza podstawowa zasada: zaatakowany przez grzyba materiał paznokcia należy usuwać kilka razy i w regularnych odstępach czasu. To samo dotyczy leczenia zewnętrznego: tylko regularne i długotrwałe stosowanie może prowadzić do sukcesu. Zasadniczo leczenie grzybicy paznokci zajmuje dużo czasu. Całkowite odnowienie paznokci zajmuje rok. Ważne jest również, aby leczyć również istniejący grzyb skórny, ponieważ w przeciwnym razie może on ponownie przenieść się na paznokieć.

Produkty z serii peclavus PODOMed okazały się szczególnie skuteczne w leczeniu grzybicy paznokci: Tynktura AntiMYX ze składnikami hamującymi rozwój drobnoustrojów i grzybów, takimi jak bisabolol, olejek z drzewa herbacianego i olejek rozmarynowy, jest idealna jako pielęgnacja towarzysząca terapii. Ochronny sztyft AntiMYX Protectorstift do użytku domowego jest łatwy w aplikacji, a specjalny system nośników pozwala składnikom aktywnym przedostać się przez płytkę paznokcia bezpośrednio do macierzy paznokcia.

Najlepsze na koniec

Chcielibyśmy regularnie wspierać czytelników tego bloga przydatnymi i praktycznymi wskazówkami na temat „zdrowych i pięknych stóp”. Oprócz specjalistycznych artykułów, filmy wideo będą teraz dostarczać również wglądu w różne tematy bezpośrednio i na żywo z gabinetu podologa. Dzięki Elisabeth Prinz udało nam się zatrudnić specjalistę z dużym doświadczeniem, sympatią i fachową wiedzą.

Elisabeth Prinz jest podologiem i Heilpraktikerin sektor w dziedzinie podologii i prowadzi dobrze prosperujący gabinet w Neustadt an der Weinstraße. Jest zapaloną specjalistką podologii a w filmach wideo przekazuje swoją rozległą specjalistyczną wiedzę wszystkim zainteresowanym. Zaczyna się od filmu na temat „grzybica paznokci”. Oglądaj bezpośrednio (włącz opcje „napisy” aby uzyskać dostęp do polskiego tłumaczenia):

 

Artykuł został przetłumaczony z j. niemieckiego. Źródło –> kliknij.