Światło to życie

Światło daje człowiekowi coś więcej niż tylko jasność. Światło ożywia, zmienia kolory i pomieszczenia. Działa pobudzająco albo uspokajająco. Poprawia widoczność i orientację. Optymalnie zaprojektowane światło gwarantuje lepsze warunki pracy, dobre samopoczucie klientów i dobrą atmosferę.

 

Czytaj dalej

 

Firma RUCK® wspólnie z pionierem branży oświetleniowej WALDMANN Lichttechnik planuje i dobiera odpowiednie oświetlenie do gabinetów podologicznych, wellnes SPA. Obie ściśle współpracujące z sobą firmy zawsze kierują się przy tym ogromną wiedzą, doświadczeniem, precyzją w projektowaniu i najwyższą jakością w produkcji lamp.

Lux, Kelvin, Ra – co oznaczają te jednostki w lampach LED?

Lux (łac. światło) w przełożeniu na j. polski to lumen.
1 lux odpowiada wartości 1 lumenowi. Jest to natężenie światła padającego na konkretne pole 1 metra kwadratowego. Strumień mierzony jest zarówno w pionie jaki w poziomie padającego światła.
Kierowanie się podczas zakupu oświetlenia wyłącznie tą jednostką może okazać się mylne gdyż np. światło o tych samych parametrach (wartościach Lux / lumel) w pokoju z białymi ścianami będzie dużo jaśniejsze niż w pomieszczeniu z ciemnymi kolorami ścian. Tak więc nie tylko natężenie podawane w luxach lub lumenach ma znaczenie w doborze odpowiednich lamp.

z lewej słabe światło a z prawej mocne równomierne światło

z lewej słabe światło a z prawej mocne równomierne światło

 

Kelvin (kelwin) to jednostka tzw. temperatury światła.
Dla dużych powierzchni najczęściej używane są lampy o temperaturze światła poniżej 3 300 kelwinów – jest to światło ciepło-białe.
Wartości od 3 300 do 5 300 K (kelwin) to światło naturalne, białe.
Wartość powyżej 5 300 KK (kelwin) to temperatura światła dziennego.

temperatura światła - 3500 K = ciepła - 4000 K = naturalna Ra80 - 5100 K = zimna

temperatura światła – 3500 K = ciepła – 4000 K = naturalna Ra80 – 5100 K = zimna

 

Ra lub CRI to współczynnik oddawania barw.
Jednostka ta ma wartość od 0 do 100.
Im większa wartość tym lepsza. Światło oddaje wtedy autentyczną barwę oglądanego przedmiotu pod światłem LED.
Najwyższy współczynnik oddawania barw to Ra=100, którą to wartość ma jedynie światło dzienne czyli słoneczne. Dlatego wszystkie sztuczne źródła światła są określane względem niego.
Lampy o wartościach niższych od Ra 80 nie powinny być używane tam gdzie przez dłuższy czas przebywają ludzie. Lampy emitujące niskie wartości światło zaburzają kolory, które stają się nie autentyczne.

barwa światła: z lewej Ra 100 a z prawej mniej niż Ra 80

barwa światła: z lewej Ra 100 a z prawej mniej niż Ra 80

 

Dobre oświetlenie ma swoją cenę – kryteria dla LED.
W wielkich fabrykach produkuje się ogromne ilości tzw. chipów ledowych, które często różnią się od siebie właściwościami. Często produkowane serie chipów mają spore odchylenia w normach. Potrafią różnić się od siebie np. kolorem lub natężeniem światła. Dlatego wszystkie produkowane ledowe chipy aby miały jednakowe właściwości muszą być precyzyjnie kontrolowane i sortowane. Takie sortowanie ma ogromne znaczenie szczególnie jeśli chodzi o ledy białe emitujące później naturalne światło.

Co proponuje RUCK w lampach z lupą?
Biorąc pod uwagę wymagania stawiane specjalistom ds. podologii i pedicurzystom jeśli chodzi o rozpoznania różnych chorób skóry na stopach proponuje się następujące właściwości światła LED:

  • Natężenie światła od 5 do 6 tys. LUX
  • Temperatura światła = 4 000 K (kelwin). Wyższe wartości od 5 000 kelwinów (to barwa zimno-biała) prowadzą do błędnych interpretacji a prawidłowa ocena tkanki skórnej staje się wręcz niemożliwa.
    Barwa światła wyższa niż 5 000 K potrzebna jest jedynie w wybranych sytuacjach np. do badania pojedynczych naczynek lub podczas klinicznych operacji.
  • Współczynnik oddawania barw powinien mieścić się w granicach między Ra 80 a Ra 90. Dzięki temu czerwone i rozgrzane miejsca na skórze są dobrze widoczne. Również sama ocena tkanki skórnej jest prawidłowa. Detale widoczne są tak jak przy świetle dziennym.

Zdaniem specjalistów umiejętność projektowania światła wymaga dogłębnej wiedzy i doświadczenia. Firma RUCK gotowa jest do pomocy. Jej rozwiązania oraz zastosowana technologia w lampach spełniają najwyższą jakość, która podpisywana jest z dumą Made in Germany.

lampa Circle Professional

Lampa Circle Professional

Chcesz zapoznać się z ofertą profesjonalnych lamp dla kosmetyki i podologii?
Zapraszamy do sklepu partnera firmy RUCK® tutaj link sklep.podologiczny.pl