Na mokro czy na sucho?

Frezarki podologiczne jako urządzenia profesjonalne już dawno zapewniły sobie stałe miejsce w gabinetach wykonujących zabiegi na stopach. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych frezów praca podologa staje się efektywniejsza a dla pacjentów przyjemniejsza. To właśnie jest konsensus profesjonalnej pielęgnacji podologicznej.

Ciągle trwające dyskusje dotyczą głównie zastosowanej techniki w frezarkach.
Młodsza technika „na mokro” konkuruje ze znaną od dziesiątków lat techniką pochłaniania pyłu w technice „na sucho”.

Czytaj dalej

frezarki bez pochłaniacza pyłu

frezarki bez pochłaniacza pyłu

Frezarki RUCK z pochłaniaczem pyłu

Frezarki podologiczne RUCK z pochłaniaczem pyłu

 

Przy zastosowaniu dobrej technologii na sucho pył może być skutecznie pochłaniany do worka w 85 do 95 %.
Po co wobec tego stosować rozpylanie mgły w obrębie miejsca pracy?

Cząsteczki wodne wypuszczanej pod ciśnieniem w postaci mgiełki nie wiążą się idealnie z mikro pyłem powstałym podczas frezowania.
Dlatego ze względu na powstające zanieczyszczenia wokół miejsca pracy podologa potrzebne jest dokładne jego oczyszczenie z dezynfekcją włącznie, i to po każdym zabiegu.
Mimo tego ochrona przed chorobotwórczymi zarazkami w czasie pracy (na mokro) nie ma uzasadnienia.
Do spryskiwacza frezarek na mokro często proponuje się mieszaninę wody z alkoholem. To jednak podczas oddychania może prowadzić do podrażnień i reakcji alergicznych.

Jako pozytywny argument do techniki na mokro wskazuje się chłodzenie miejsca zabiegu. Należy się zastanowić czy jest to w ogóle potrzebne lub czy nie jest to aby efekt przeciwny do zamierzonego. W interesie podologa leży to aby nie dochodziło do nadmiernego rozgrzania miejsca zabiegu. Naturalnie leży to w gestii i umiejętnościach wykonującego zabieg by do tego nie doszło. Poza tym przez obniżenie temperatury znacznie ogranicza naturalną reakcję pacjenta, który w normalnych warunkach może reagować na ciepło. Także u osób w podeszłym wieku zaobserwowano, że zabieg z użyciem chłodnej, rozpylającej mgiełki jest mało przyjemny. Przez to zabieg staje się też niepotrzebnie uciążliwy dla pacjenta.

Argumenty przeciw technice na mokro:

  • Problemy zdrowotne podologa i pacjenta (wdychanie aerozoli z dodatkiem środków dezynfekujących (alkohol itp.), uszkodzenie dróg oddechowych i błon śluzowych, wdychanie bakterii)
  • Przyczepianie się mokrego pyłu do skóry, włosów, ubrania.
  • Problemy z przenoszeniem bakterii i innych chorobotwórczych patogenów.
  • Podczas wypuszczanej mgły mogą powstawać utrudnienia widoczności frezu podczas pracy.
  • Zawiesiny pokrywają powierzchnię roboczą i zasłaniają widoczność.
  • Przez rozpylanie mgły powstają zanieczyszczenia, które po każdym zabiegu muszą być usuwane za pomocą środków dezynfekujących.
  • Argument najważniejszy. Niemiecka organizacja zawodowa BGF reprezentująca opiekę zdrowotną i opiekę społeczną wydała negatywną ocenę za pośrednictwem mas-mediów kierowanych do branży podologicznej wskazując na ryzyko dla stosujących frezarki na mokro w gabinetach podologicznych.
    Jeszcze bardziej znaczący jest raport TRBA 250 (Przepisy techniczne dla czynników biologicznych) w jego aktualnej wersji. Wskazuje zastosowanie frezarek z pochłaniaczem pyłu jako pielęgnację medyczną drugiego stopnia do natychmiastowego zastosowania.

Technika na mokro w tzw. unitach stomatologicznych również nie ma zastosowania w podologii. Mimo iż tam zastosowano specjalny stopień regulacji obrotów i chłodzenie strumieniem wody to ich ilość (od 370 tys / min do 420 tys. / min.) kompletnie nie jest używana ani tym bardziej potrzebna do zabiegów podologicznych.
Poza tym wysoka cena i specjalne frezy stosowane do pneumatycznych turbin stomatologicznych przemawiają przeciw zastosowaniu ich w podologii.

 

frezarki podologiczne - zasięg pyłu

frezarki podologiczne – zasięg pyłu

 

Co przemawia za frezarkami z pochłaniaczem pyłu?

Trwałe wychwycenie mikro pyłu i łatwego usuwania (worek na pył jest produktem jednorazowego użytku)
Solidna, bezproblemowa technika.
Możliwość stosowania dużej mocy pochłaniacza przy małych obrotach. Dotyczy to szczególnie dużych frezów.
Idealne do obróbki płaskich powierzchni np. usuwanie zrogowaciałej skóry na stopach.
Dobry stosunek ceny do wydajności urządzenia.
Frezarki przeznaczone są zarówno do zabiegów stacjonarnych jak i do zastosowań mobilnych.

Wniosek. Technika na mokro nie nadaje się do zabiegów podologicznych. Zbyt wiele argumentów przemawia przeciwko tej technice. Także wytyczne BGF jasno wskazują na rozwój w kierunku techniki na sucho.

Hellmut Ruck

 

Pochłaniacz pyłu w frezarce – rzecz bardzo ważna.
Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj kolejny artykuł i zobacz test najlepszych frezarek podologicznych.
Szkodliwy pył – jak się chronić? (link).