Komu fotel medyczny a komu kosmetyczny?

W Niemczech istnieją szczegółowe uwarunkowania dotyczące wykonywania zabiegów podologicznych. Podolog wykonujący specjalistyczną pielęgnację stóp na zlecenie lekarza szczególnie taką, która dotyczy osób chorych, podlega takim samym rozporządzeniom jak lekarze. Dlatego w myśl ustawy o produktach medycznych gabinety podologiczne, które podpisały umowy z kasą chorych o świadczenie usług podologicznych w ramach określonych tam przepisów zobowiązani są do stosowania produktów i sprzętu medycznego.

Czytaj dalej

gabinet podologiczny-hellblau

Do sprzętu medycznego zaliczają się m.in. autoklawy, frezarki podologiczne i fotele. O ile dwa pierwsze przykłady nie podlegają dyskusji to jeśli chodzi o fotel to dla wielu podologów sprawa jest dyskusyjna.
Firma RUCK® otrzymuje wiele zapytań z prośbą o wyjaśnienie dlaczego fotel musi posiadać certyfikat produktu medycznego w gabinecie podologicznym. Otóż w myśl wcześniej przedstawionej ustawy o ochronie zdrowia fotel w gabinecie podologicznym musi spełniać wymogi norm europejskich EN 60601-1 które to wypełniają warunki bezpieczeństwa energetycznego i mechanicznego. Klasyfikacja produktu medycznego musi także odpowiadać definicji rozporządzenia 93/42 EWG (zał. 9). Również ocena ryzyka, użyteczność i biokompatybilność obejmują wiele punktów, które przyczyniają się zarówno do ochrony użytkownika jak i pacjenta.


fotel podo ruck pokaz

fotel podo schemat

Co to jest biokompatybilność?
Biokompatybilność w sensie medycznym określa “zgodność biologiczna” i stosuje się ją w odniesieniu do materiałów, które mają zdolność interakcji z ciałem nie powodując szkody. Materiały które muszą być testowane pod kątem zgodności biologicznej obejmują instrumenty chirurgiczne, implanty medyczne i materiały, które mają kontakt ze skórą np. tapicerka fotela.

Podsumowanie.
Podolog wykonujący zabiegi podologiczne na zlecenie lekarza mający równocześnie podpisaną umowę na świadczenie usług z kasą chorych musi posiadać i używać sprzętu medycznego posiadającego stosowne certyfikaty.
W kosmetyce, gdzie wykonuje się pedicure nie ma takiego wymogu. Tam frezarki lub fotele nie muszą posiadać certyfikatów z klasyfikacją medyczną.

Firma RUCK® mając powyższe na uwadze udostępnia w swojej ofercie zarówno sprzęt tańszy nie posiadający certyfikatu medycznego jak i najwyższej klasy frezarkę Podolog Nova oraz fotel Stella 2.
Ostatnie dwa produkty posiadają stosowne certyfikaty jakości medycznej.

DEKRA prod medyczny

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego fotel RUCK® Stella 2
Tutaj link do filmu www.stella2.de

Krótkie objaśnienie dolnego menu do filmu.
FUNKTION = funkcje fotela
DESIGN = wygląd fotela
ÜBERBLICK = podgląd (kolorystyka, zastosowanie).

Fotel Stella 2 w sklepie podologicznym (link).
Frezarka Podolog Nova3 w sklepie podologicznym (link).