Certyfikowane kosmetyki naturalne, dlaczego?

Ważna różnica
W kosmetyce konwencjonalnej substancje chemiczne są często stosowane w celu zastąpienia własnych substancji i funkcji skóry. W rezultacie tego skóra z czasem zapomina o własnych możliwościach, a jej aktywność się spowalnia.
W przeciwieństwie do tego w kosmetykach naturalnych wykorzystuje się naturalną moc roślin, które długotrwale wspierają procesy własne skóry zamiast ich zastępowania.

 

Nawet dzisiaj kosmetyki konwencjonalne mogą zawierać szkodliwe składniki, a niektóre nawet są podejrzane o działanie rakotwórcze. Oprócz aspektu zdrowotnego należy jeszcze podkreślić wpływ na środowisko. Na przykład cząsteczki tworzywa sztucznego z preparatów złuszczających (peelingi) mogą dostać się do ścieków i przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska.

Po stronie bezpieczeństwa

Niestety, termin „kosmetyki naturalne” w przeciwieństwie do żywności ekologicznej nie jest chronione przez prawo. Istnieje ryzyko tak zwanego „zielonego prania” (greenwashing), co oznacza, że produkty konwencjonalne opisywane są wybujale, jak również w reklamie twierdzi się, że symulują naturalny obraz, który jednak nie jest zachowywany w składnikach.

Aby móc prawidłowo odróżnić kosmetyk naturalny od konwencjonalnego trzeba mieć sporo wiedzy na temat składników (INCI). Łatwiej jest zwrócić uwagę na opakowanie, gdzie na kosmetykach naturalnych umieszcza się pieczęć międzynarodowych instytucji certyfikujących kosmetyki naturalne. Uznanym i godnym zaufania oznaczeniem jakości dla certyfikowanych kosmetyków naturalnych jest na przykład pieczęć NATRUE, którą można znaleźć na opakowaniach produktów peclavus®.

Produkty z pieczęcią NATRUE gwarantują spełnienie najwyższych standardów dotyczących kosmetyków naturalnych:

– Naturalne i organiczne składniki
– Delikatny proces produkcyjny
– Praktyki przyjazne dla środowiska
– Brak syntetycznych barwników i substancji zapachowych
– Brak składników chemicznych wydobywanych z ropy naftowej jak parafina (konserwant syntetyczny) lub PEG (syntetyczne emulgatory)
– Brak napromieniowania produktów końcowych lub składników roślinnych
– Nie zawierają genetycznie zmodyfikowanych składników
– Nie zawierają olejów silikonowych
– Nie są testowane na zwierzętach

Co jest specjalnego w pieczęci NATRUE? Skupienie się na składnikach

peclavus – kosmetyki naturalne

NATRUE postanowiła skupić się na składzie produktu. Uwzględnia zarówno składniki, jak i procesy produkcyjne. NATRUE podzieliła dozwolone składniki na trzy proste grupy według ich procesu produkcyjnego:

– Składniki naturalne
– Składniki bliskie naturalnym
– Składniki identyczne z naturalnymi

Składniki naturalne pozostają niezmienione i można je uzyskać tylko poprzez procesy fizyczne lub fermentację.

Składniki bliskie naturalnym są wynikiem zatwierdzonych procesów reakcji chemicznych opartych wyłącznie na składnikach naturalnych.

Składniki identyczne z naturalnymi mogą być pigmentami, minerałami lub konserwantami. Są one reprodukowane w laboratorium, ale znajdują się w naturze. Składniki te są dozwolone tylko wtedy, gdy są niezbędne ze względu na bezpieczeństwo konsumenta (środki konserwujące) lub w celu zachowania czystości składników (minerałów / pigmentów). Wszystkie te składniki mają zasadniczą cechę: występują w przyrodzie.

Nic sztucznego (stworzonego przez człowieka) nie jest dozwolone.

Ostatnim składnikiem jest woda, która nie zalicza się do kategorii składników naturalnych, ponieważ NATRUE nie chce nadawać wodzie naturalnej zbyt dużego znaczenia.

Zasada 75%

Największym wrogiem prawdziwie naturalnych i organicznych kosmetyków jest greenwashing. NATRUE gwarantuje, że co najmniej 75% poszczególnych produktów z danej serii kosmetyków (występujących pod konkretną marką) musi spełniać wymagania i normy NATRUE.
NATRUE zabrania firmom certyfikowania tylko jednego lub dwóch produktów, a następnie stosowania strategii marketingowych, które dają konsumentom wrażenie, że cała linia jest certyfikowana. Certyfikacja to poważny proces, a zasada 75% oznacza, że NATRUE wymaga wysokiego poziomu zaangażowania ze strony producentów.

13 kategorii produktów

NATRUE ma różne wymagania w zależności od kategorii produktu. Bez takiego zróżnicowania wysoki standard nie mógłby zostać osiągnięty.

Prostym porównaniem ilustrującym tę kwestię jest to, że niezwykle łatwo jest wyprodukować olej do ciała, który jest w 90-100% naturalny. Ale co z szamponem? Typowy szampon nie może być wykonany bez środków powierzchniowo czynnych.

Surfaktanty są ogólnie uważane za składniki bliskie naturalnym; w szamponie stanowią 1/3 preparatu – pozostałe ponad 50% to woda. Sumując, od razu widać, że w takim produkcie naturalne składniki stanowią nie więcej niż niewielką część całego produktu.

Jak można uczciwie stwierdzić, że szampon i olej do ciała zawierają taką samą ilość gwarantowanych naturalnych składników? Niemożliwe, ponieważ realistyczne wymagania dotyczące naturalnych składników w szamponie byłyby niedopuszczalnie niskie w porównaniu z tym, co jest możliwe lub wymagane w przypadku oleju do ciała.

Dzieląc gamę kosmetyków na 13 kategorii, gwarantowana jest maksymalna naturalność każdego z produktów. Żaden inny standard nie oferuje takiej precyzyjnie dostosowanej klasyfikacji.

Źródło: www.natrue.org, www.peclavus.de

Zobacz film jak rozpoznać certyfikowane kosmetyki naturalne i BIO-kosmetyki.

 

Przeczytaj to koniecznie: Kosmetyki naturalne i BIO kosmetyki – co to jest GREENWASHING?

Przeczytaj jeszcze  o tym: Pierwsze miejsce w Spa & Innovation Award dla peclavus® 2018