Prawidłowa postawa podczas zabiegów podologicznych

Każda minuta niepoprawnie obranej postawy stojącej lub siedzącej podczas zabiegu ma ogromne znaczenie dla podologa w przyszłości. Minuta do minuty i szybko uzbiera się godzina, potem z godziny robią się dni i miesiące. Kręgosłup i mięśnie do niego przylegające wszystko dokładnie  rejestrują by w późniejszym czasie dać o sobie znać.

Aby na przyszłość wykluczyć nabyte podczas zabiegów wady postawy kręgosłupa należy nie tylko zadbać o odpowiednią gimnastykę, ale również o prawidłową postawę podczas pracy i jeśli jest to możliwe o odpowiednie krzesło.
Podolog podczas zabiegów najczęściej przyjmuje postawę siedzącą, dlatego postawa i krzesło na którym siedzi gra ogromną rolę.
Zdaniem technologów, podologów oraz kadry nauczycielskiej w firmie RUCK® zdecydowano, że najlepszym krzesłem jest Bioswing. Jego siedzenie i mocne oparcie oraz prawidłowa amortyzacja spełniają wszystkie wymogi umożliwiające zdrową i prawidłową postawę podczas zabiegów podologicznych.

Bardzo ważna jest kwestia przyjmowania postawy do poszczególnych czynności związanych z zabiegami podologicznymi. Nawet najlepsze krzesło nie ustrzeże podologa od późniejszych powikłań jeśli nie będzie on dbał o prawidłową postawę.
Na zdjęciach pokazana jest prawidłowa postawa.

Postawa podologa do obcinania paznokci stóp

Boczna postawa podologa do obcinania paznokci stóp

 

Postawa boczna jest konieczna do przyjęcia podczas obcinania paznokci stóp. Kręgosłup wyprostowany, lewa ręka przytrzymuje stopę, prawa ręka za pomocą odpowiednio dobranego narzędzia obcina paznokcie (dotyczy praworęcznych). Postawa boczna dodatkowo umożliwia pełny kontakt wzrokowy podologa na paznokcie pacjenta. Umożliwia również ich dokładne obcięcie ruchem lekko okrężnym, co w postawie czołowej robi się trudno i niewygodnie.

 

 

 

 

 

 

 

Postawa siedząca - czołowa

Postawa siedząca – czołowa

 

Postawa siedząca, czołowa jest potrzebna do wycinania wrastających paznokci oraz do czynności związanych z wałami paznokciowymi. Wtedy należy maksymalnie zbliżyć się do stopy pacjenta. Kręgosłup wyprostowany, lewa ręka przytrzymuje, prawa ręka wycina wrastającą część paznokcia specjalnie do tego dobranymi cążkami.

 

 

 

 

 

postawa siedząca do zabiegów na stopach

postawa siedząca do zabiegów na stopach

 

Postawa siedząca podczas zabiegów na podeszwach stóp powinna być wyprostowana. Stopa pacjenta musi znajdować się odrobinę poniżej wysokości wzroku podologa. To idealna postawa do usuwania grubej skóry skalpelem czy wycinanie np. odcisków cążkami. Taka pozycja umożliwia także wygodną pracę z frezarką podologiczną oraz obserwację pacjenta.
Możliwość ustawienia optymalnej wysokości fotela podologicznego oraz wyprowadzenie głębokiej kołyski dodatkowo wpływa na wygodę w pracy i zdrowie podologa.

 

 

 

 

 

 

Powiększ zdjęcia.

obinanie paznokci stop  praca skalpelem  Ruck tamponowanie paznokci

Skutki przyjmowania złej postawy podczas zabiegów podologicznych mogą prowadzić do nieodwracalnych powikłań. Dlatego RUCK® dbając o teraźniejszych i przyszłych podologów chętnie podpowiada jak dbać o zdrowie poprzez przyjmowanie prawidłowej postawy przy zabiegach podologicznych
RUCK® – gabinet podologiczny.