Tak powstawała podologia – 90 lat RUCK

Część pierwsza – korzenie podologii.

Czytaj dalej

Historia sięga roku 1927 kiedy to pan Hellmut Ruck senior (ur. 25.04.1909r) jako kilkunastoletni chłopak pracował u boku swojego ojca w firmie Süddeutschen Apparatebau. Firma ta wprowadzała innowacyjne zmiany w urządzeniach obrotowych. Swoje wiertarki kierowali do branży jubilerskiej, do dentystów i do ówczesnych pedicurzystek.
Kilkunastoletni Hellmut obchodząc rzemieślników zaczął żywo interesować się stopami. Jego fascynacja i zamiłowanie do stóp zostało uwieńczone wydaniem własnej książki „Das Buch der Fußpflege” (książka o pielęgnacji stóp). Hellmut Ruck miał wtedy zaledwie 21 lat. Książka z wieloma późniejszymi dodrukami dostępna jest do dziś.

Pierwsze narzędzia do stóp

Następnie w mieście Pforzheim Hellmut Ruck otwiera sklep z opatrunkami i tynkturami do stóp. Produkty znajdowały się na półce nad dziecięcym łóżkiem – wspomina jego córka Hildegard Ruck-Knörzer.
W 1929 roku H. Ruck wraz z lekarzami założył pierwszą szkołę, w której uczył pielęgnacji stóp.
W lutym 1945 podczas nalotu ginie ojciec. Firma Hellmuta Ruck została całkowicie zniszczona. Po wojnie Hellmut Ruck zdobywa jedzenie w zamian za opiekę nad stopami właścicieli gospodarstw rolnych. Za chlebem pieszo przemierza wiele kilometrów.
Dalszy rozwój i talent pana Hellmuta zaowocowały kolejnymi unowocześnieniami stosowanych technik, co przełożyło się z kolei na dzielenie się tym w opisach następnych publikacji książek. Jego wiadomości wykorzystywano w magazynach poświęconych stopom i w artykułach pism branżowych, które co miesiąc ukazywały się w całych Niemczech.
W 1946 roku Hellmut Ruck wznawia działalność edukacyjną. Powstaje szkoła – Fachschule für medizinische Fußpflege. W tej szkole był cenionym wykładowcą i wybitnym nauczycielem. Hellmut Ruck już wtedy uznawany był we wszystkich landach Niemiec jako pionier podologii.

Syn pana Hallmuta Ruck, również Hellmut wstąpił do firmy w 1964 roku. W 1975 roku Firma wraz z gabinetem podologicznym została przeniesiona z miasta Pforzheim do Neuenbürg. Hellmut Ruck junior skupiał się na rozwoju handlu i dostarczaniu nowych pomysłów dla podologów i pedicurzystów. Nauka pochodząca od ojca po dziś dzień jest dla niego fundamentem wiedzy w biznesie i w codziennym życiu.

 

Część druga – początki powojennej podologii

w 1946 roku czyli tuż po zakończeniu II wojny światowej Hellmut Ruck senior rozpoczyna własną działalność handlową. Otrzymał wtedy stosowny dokument pozwalający mu na handel preparatami i opatrunkami do stóp. ?Hellmut Ruck prowadził więc własny gabinet i handel. Obie działalności były związane z specjalistyczną opieką nad stopami. Jego motto „od gabinetu dla gabinetu” pomagało mu w zrozumieniu a potem w wymyśleniu wielu rzeczy. Swoje wynalazki z powodzeniem wprowadzał do swojej oferty.

W 1956 r Hellmut Ruck wymyślił specjalną rolkę do masażu stóp.

W 1956 roku Hellmut Ruck wymyślił specjalną rolkę do masażu stóp. Ta rolka do dziś cieszy się wielkim powodzeniem zarówno wśród podologów jak i pacjentów gabinetów podologicznych.
W tamtych latach H. Ruck zależało również na prawidłowej profilaktyce stóp dzieci i młodzieży. Wspólnie z kasą chorych AOK i przy aprobacie ówczesnego ministerstwa zdrowia zainicjował specjalne kursy, na których omawiano problemy związane z postawą u młodocianych. Na spotkaniach ćwiczono mięśnie stóp przy pomocy wyprofilowanego wałka z drewna na gumowych kółkach.

Gimnastyka stóp. Lata powojenne.

Gabinet specjalistycznej pielęgnacji stóp H. Ruck rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Z jednoosobowej firmy powstało Centrum Zdrowych Stóp, w którym już w 1959 roku H. Ruck zatrudniał aż 15 osób. Oprócz gabinetu i handlu angażował się w szkole jako nauczyciel zawodu. Wraz z lekarzami udostępniał solidną bazę wiedzy. Tamtejsi studenci pobierali praktyki w gabinecie podologicznym Hellmuta Ruck.

Wszystkie dzieci w rodzinie Ruck od początku były związane z działalnością ojca. Co prawda pomagały najpierw w pracach porządkowych i w magazynie firmy, ale przez to nabywały pierwszą wiedzę i skłonności do konkretnych działań. Córka Hildegard Ruck-Knörzer interesowała się pielęgnacją stóp, natomiast syn Hellmut Ruck junior wykazywał zdolności w prowadzeniu handlu. W 1975 roku firma Hellmuta Ruck seniora została podzielona. Córka Hildegard zajmowała się gabinetem i szkołą, a Hellmut Ruck junior produkcją i handlem.
Działalność córki i syna ojciec postrzegał z zadowoleniem i radością. Obie firmy mimo, iż działały na własny rachunek dobrze z sobą współpracowały.

 

Część trzecia – lata 1976 – 2007

1976 – Hildegard Ruck-Knörzer została w Pforzheim a Hellmut Ruck junior przeniósł handel i produkcję z Pforzheim do Neuenbürg.
Dom, w którym mieszkał Hellmut Ruck junior szybko stał się za mały do prowadzenia działalności i w 1983 roku jego firmę przeniesiono do miejscowości Langenbrand. Tam nastąpił kolejny czas rozwoju firmy. Powstaje m.in. złota klamra Goldstadtspange, fotel STELLA i frezarka PODOLOG micro.


W tym samym okresie wprowadza się państwowe regulacje dotyczące szkoleń w zakresie podologii. Powstaje ustawa dotycząca podologii.
Następnie zostaje wydany pierwszy katalog produktów RUCK®.
Po trzynastu latach okazuje się, że firma RUCK® znów ma za mało miejsca. Ruck tym razem kupuje dużą działkę w Neuenbürg, na której w 1997 roku powstaje dużo większy budynek wraz z biurami i magazyn wysokiego składowania. Tam zaczyna się nowa era firmy RUCK®. Od tego czasu po dzień dzisiejszy w Neuenbürg znajduje się siedziba firmy RUCK®.

Firma RUCK® udostępnia pierwszą szkołę podologii w landzie Badenia-Wirtemberg. Wtedy była trzecią szkołą tego rodzaju w całych Niemczech.
Wiele dzieje się też w sprawach uregulowań prawnych dotyczących nauki zawodu podolog. Na szczeblu ministerialnym omawiane jest prawo o zawodzie i szkolnictwie. W 2000 roku szkoła podologii nabywa preferencje rangi państwowej. Dzięki m.in. H. Ruck dochodzi do oficjalnego uznania tego zawodu.
W 2003 roku powstaje ustawa dotycząca podologii.

W 2004 roku RUCK® podwyższa poprzeczkę dotyczącą innowacyjnych technik stosowanych w podologii. Wprowadza całkiem nową technologię do frezarki PODOLOG NOVA 2. Tradycyjny silnik szczotkowy zostaje zastąpiony dwoma turbinami ssącymi. Patentuje swój pomysł. Frezarka nie ma konkurencji przez wiele lat.
W roku 2005 tradycyjna marka peclavus otrzymuje nowe oblicze. Wprowadza się innowacyjne receptury, poszerza się oferta. Serie peclavus otrzymują też nowy design.

W latach 1976 – 2007 oprócz zmian logistycznych następowały zmiany strukturalne, reorganizacyjne i rozwojowe. Hellmut Ruck ugruntował i wzmocnił pozycję swojej firmy na rynku. Jego mottem była działalność oparta na nowoczesności, indywidualnym poradnictwie, ekologii i rodzinnej atmosferze.
Następowała też zmiana pokoleniowa. Jego syn Simeon Ruck wchodzi do firmy.
O tym co nastąpiło dalej dowiemy się w czwartym – ostatnim odcinku tej pasjonującej historii. Opublikujemy go na jesieni 2017.

 

 

 

 

 

Część czwarta –lata 2008 do dziś (2017)

Niemieckie statystyki dowodzą, że 91% wszystkich firm zarządzane są rodzinnie. Firma RUCK® należy do tej grupy od trzech generacji.

W 2008 roku Simeon Ruck po ukończeniu studiów o kierunku biznesowym znajduje miejsce u boku swego ojca. Simeon szybko potwierdził znaczenie dynamicznego rozwoju firmy. Angażuje się w projekty rozbudowy budynków i w projekty wynalazcze. Już w 2009 roku składa swój podpis pod opatentowanym projektem lampy mobilną Podolog Circle S. Jeszcze w tym samym roku lampę przedstawiono i zaoferowano specjalistom podologii.

 

 

 

 

W latach 2012 – 2013 rozbudowano dział szkoły i szkoleń podologicznych. Poza tym tworzono innowacyjne produkty marki peclavus. Na rynek wprowadzono frezarkę PODOLOG NOVA 3 i lampę PODOLOG CIRCLE XL.

 

2014 rok oznaczył się sukcesem w podologii mobilnej. System mobilny RUCK® ułatwił wielu specjalistom wykonywanie zabiegów poza gabinetem.
W następnym roku nastąpił rozwój ortonyksji. Wprowadzono unowocześnione złote klamry GOLDSTADT professional i nowe klamry ORTOGRIP professional.
W 20015 roku wprowadzono też całkiem nową koncepcję stoiska targowego. RUCK® prezentuje się już na bardzo dużej powierzchni demonstrując prawdziwe atrakcje na swoim stoisku.

 

 

2016 był rokiem nowoczesnych koncepcji związanych z wyposażeniem gabinetu podologicznego. Do oferty RUCK® wchodzi nowoczesny design foteli MOON, szafek podologicznych ROOM i krzeseł STOOL. RUCK® umacnia swoją pozycję na światowym rynku kosmetyczno – podologicznym.
W 2016 roku oddano do użytku halę produkcyjną i drugą ogromną halę, w której znajduje się centrum logistyczne RUCK®.

 

2017 Obecnie firma RUCK® zatrudnia ponad 230 pracowników. Tym samym należy do największych pracodawców w regionie i do największych jeśli chodzi o dział kosmetyczny, podologiczny i wellness w całych Niemczech. Również jeśli chodzi o szkolenia i szkołę podologiczną, RUCK® plasuje się w czołówce ośrodków szkoleniowych w Niemczech i poza granicami tego Państwa.
W jubileuszowym roku 2017 Simeon Ruck oficjalnie przejmuje odpowiedzialną funkcję szefa firmy. Z pewnością jest on gwarancją dalszego rozwoju i innowacji firmy RUCK®.

 

„Każda generacja sama w sobie jest historią i niesie swoją często nieprzewidywalną przyszłość”.

 

To też warto przeczytać:

RUCK® INTERNATIONAL PARTNER

Ergonomia w podologii