Na wyciągnięcie ręki – ergonomia podologa

Osoby zajmujące się specjalistyczną pielęgnacją stóp podczas codziennej pracy dokładają wszelkich starań, aby ich klienci kroczyli przez życie zdrowymi stopami. Aby realizować ten cel przez długi czas wykonywania zawodu podologa, należy dostosować miejsce pracy do swoich potrzeb. Bez właściwej harmonii pracy i dobrego samopoczucia podczas trwającego przeciętnie 45 minut zabiegu podologicznego dochodzi do problemów zdrowotnych następujących w dalszej perspektywie. Aby wprowadzić do gabinetu właściwe warunki ergonomiczne w codziennej pracy, a meble gabinetowe uczynić bardziej poręcznymi, specjaliści w firmie RUCK zebrali najważniejsze fakty i wskazali kilka cennych rad.

Dlaczego ergonomia w miejscu pracy jest ważna?

Ergonomia to nauka o optymalnym dostosowaniu ludzi i technologii do ich warunków pracy. Zwłaszcza w przypadku wykonywania zawodu, który zajmuje dużą część codziennego życia, ważne jest zaprojektowanie środowiska technicznego i procesów pracy w sposób przyjazny dla zdrowia. Znaczenia nabierają w szczególności obciążenie kręgosłupa poprzez długie siedzenie, często w postawie wygiętej w kierunku do narzędzi pracy i do klienta, oraz przenoszenie ciężkiego sprzętu na wizyty domowe. Dlatego w celu uniknięcia napięć mięśni i odciążenia kręgosłupa konieczne jest ergonomiczne wyposażenie gabinetu. Oprócz foteli zabiegowych z możliwością regulowania wysokości, z punktu widzenia ergonomii ważną rolę odgrywa również dostęp do mobilnej szafki roboczej z jej systemami organizacyjnymi, tabletu na narzędzia i lampa z lupą.

Wszystko pod kontrolą: trzy obszary ergonomii.

Zasadniczo zaleca się, aby najczęściej używane instrumenty i materiały robocze znajdowały się w bezpośredniej bliskości użytkownika, tak aby umożliwić mu postawę roboczą w pozycji wyprostowanej. Zgodnie z przepisami Instytutu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (BHP), miejsce pracy należy optymalnie skonfigurować w oparciu o wytyczne dotyczące w szczególności oświetlenia, klimatu w pomieszczeniach i strefy ruchu. Te trzy obszary oznaczają przestrzeń, w której istnieje możliwość dotarcia do całego sprzętu roboczego bez konieczności opuszczania swojego miejsca. Mając na uwadze aktualne wytyczne oraz nasze doświadczenie, chcielibyśmy pomóc i uczynić czynności podologa podczas wykonywania pracy tak zdrowymi, jak to możliwe.

Pierwszy obszar – bezpośredni dostęp

Pierwszy obszar dotyczy przestrzeni znajdującej się bezpośrednio przed specjalistą w centralnej części ciała, na wysokości jego jamy brzusznej. Optymalną pozycją siedzenia jest pozycja pionowa z lekko pochyloną głową mogącą się poruszać pionowo i poziomo. Czynności wykonuje się  szczególnie blisko ciała, co pozwala również bez większego wysiłku podnosić większy ciężar, taki jak np. noga klienta.

Drugi obszar – rozbudowane centrum pracy

Wszystkie lekkie instrumenty, których często używa się podczas pracy powinny być dostępne w drugiej przestrzeni umożliwiającej dotarcie do nich oburącz z przedramionami wygiętymi na prawo i na lewo od  ciała podologa.

Trzeci obszar – strefa jednej ręki

Trzeci obszar oznacza przestrzeń chwytania przedmiotów dostępnych na wyciągnięcie ręki przy wyprostowanym ramieniu i chwytaniu lub obsługiwaniu ich jedną ręką. Chodzi tu przykładowo o produkty pielęgnacyjne lub produkty jednorazowego użytku potrzebne podczas zabiegu.

Inteligentna instalacja: jak i gdzie umieścić lampę z lupą oraz inne urządzenia i przedmioty by w sposób przemyślany spełniały warunki ergonomii.

W szafkach podologicznych  RUCK® ROOM zarówno lampa z lupą jak i frezarka oraz tablet na narzędzia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały zasadę trzech obszarów dotyczących ergonomii pracy, czyli bezpośredni dostęp, rozbudowane centrum pracy i strefa jednej ręki.
Dla leworęcznych montaż i rozmieszczenie jest odwrotne do układu użytkowników praworęcznych.

Lampa z lupą

Aby zapewnić optymalne oświetlenie miejsca pracy, zaleca się zamontowanie lampy po przekątnej do frezarki. Dla osoby praworęcznej światło jest zamontowane z tyłu lewej strony szafki roboczej, dzięki czemu można ją przyciągnąć z góry do miejsca zabiegu. Jeśli lampę zamocuje się po prawej stronie, musi ona rozciągać się po całej przestrzeni roboczej szafki, co nie byłoby korzystnym rozwiązaniem.
Kolejną zaletą proponowanego ustawienia jest to, że lampa przemieszczając się do centralnej części miejsca zabiegu przyczynia się do bardziej harmonijnego oświetlenia, a tym samym do przyjemnego klimatu w pomieszczeniu. Po przymocowaniu lampy z tyłu po prawej stronie szafki niekorzystnie przemieszczałaby się zajmując część przestrzeni miejsca zabiegu.

Ruchome przeguby głowicy lampy umożliwiają bezproblemowe skierowanie światła dokładnie tam gdzie jest potrzebne zachowując jednocześnie warunki trzech obszarów dotyczących ergonomii pracy.

Frezarka

Dla praworęcznych instalowanie frezarki po prawej stronie szafki roboczej ma sens, ponieważ ułatwia to częste korzystanie z urządzenia. Odpowiednia długość węża ssącego frezarki umożliwia optymalny zasięg części roboczej do miejsca zabiegu. Łatwy dostęp do urządzenia wypełnia zasadę drugiego obszaru ergonomii. Zamontowanie uchwytu lub półki na pióro frezarki i pojemnika na odpady po prawej stronie jest poręczne i ułatwia ergonomiczną pracę.

Powierzchnia szafki i tablet na narzędzia

Powierzchnia szafki roboczej jest bardzo ważna, ponieważ jest ona wykorzystywana do ustawienia różnych podręcznych przedmiotów potrzebnych podczas zabiegu.
Po prawej stronie szafki powinien znajdować się tablet na narzędzia, a zatem jak najbliżej ciała.
Uniwersalny system łączenia różnych konfiguracji w szafkach RUCK® ROOM umożliwia mocowanie lampy i tabletu w dowolnym miejscu. Lampa z lupą RUCK® PODOLOG CIRCLE CLASSIC dla specjalistów praworęcznych powinna być zamontowana z przodu lewej strony szafki roboczej.

Praca ergonomiczna oznacza ruch

Ergonomicznie skonfigurowane meble do pracy mogą pozytywnie wpływać na optymalną postawę roboczą i mają duży wpływ na utrzymanie zdrowia fizycznego. Jednak dla specjalisty nie ma optymalnej pozycji. Podolog powinien unikać sztywnych i powtarzających się pozycji siedzących, a zamiast tego powinien poruszać się naprzemiennie we wszystkich kierunkach. Dynamika ciała aktywuje mięśnie, stymuluje krążenie krwi i zwiększa metabolizm. Więcej ruchu można dość łatwo powiązać z codzienną pracą: na przykład poprzez zaplanowanie zabiegu, podczas którego czynności można wykonywać na stojąco.

Gotowi na współpracę i dobre pomysły w obszarze ergonomii pracy, z niecierpliwością oczekujemy indywidualnych wskazówek, a w przypadku pytań jesteśmy do dyspozycji.

Kolejne wskazówki dotyczące ergonomii pracy podologa wkrótce.

 

Zapraszamy do artykułu „Ergonomiczne przykazania dla podologa” (link)