Podolog w czasie koronawirusa w Niemczech

Co zrobić gdy pacjent ze stanem zapalnym lub bólem na stopach prosi o wizytę w gabinecie podologicznym?

W czasie przed pandemią koronawirusa takie pytanie w ogóle by nie powstało, bo sprawa byłaby oczywista, ale co zrobić w czasie pandemii?

Według niemieckich rozporządzeń wszystkie gabinety kosmetyczne oraz takie, w których przeprowadza się zwykłe zabiegi pedicure muszą być zamknięte. Co innego dotyczy specjalistycznych gabinetów podologicznych. Gabinety podologiczne mogą przeprowadzać zabiegi pod warunkiem, że spełniają najwyższe kryteria dotyczące bezpieczeństwa i higieny zarówno dla pacjenta, jak i dla specjalisty oraz personelu pomocniczego. Gabinety podologiczne oprócz tego, że muszą dysponować sprzętem klasy medycznej, muszą być wyposażone w certyfikowane środki do dezynfekcji skóry, powierzchni, narzędzi, odpowiednim ubraniem jak np. rękawice, maseczki chirurgiczne lub maseczki z trwałej dwuwarstwowej bawełny nadającej się do prania, które dobrze przylegają do twarzy. Jednorazowe maseczki chirurgiczne używane są przez podologów a maseczki wielokrotnego użytku mogą być zaproponowane pacjentom. Pacjent powinien mieć możliwość zakupu co najmniej dwóch maseczek, które może nosić na zmianę. Takie maseczki powinny być wyprane z użyciem proszku do dezynfekcji ubrania.
W gabinecie podologicznym pacjent może używać jednorazowej maseczki chirurgicznej, którą nabywa w gabinecie podologicznym.

Do gabinetu po pomoc mogą i powinni udać się również pacjenci z syndromem stopy cukrzycowej, którzy mają ustalone terminy wizyt. Pacjenci z wrastającymi paznokciami, bolącymi odciskami albo rozpadlinami na piętach. Tacy pacjenci nie powinni dopuszczać do pogłębiania się dolegliwości, dlatego powinni zgłosić się do podologa w wyznaczonym czasie. Natomiast wszyscy, którzy mimo iż mają uzgodniony termin wizyty a mają objawy grypy lub podobne czym prędzej powinni powiadomić gabinet podologiczny i poprosić o zmianę terminu. Tacy pacjenci nie powinni narażać innych na kontakt i zakażenie.

O przepisach i rozporządzeniach dotyczących gabinetów podologicznych w Niemczech można przeczytać na stronach internetowych np.

Firma RUCK to średniej wielkości firma rodzinna z siedzibą w Neuenbürg, która od ponad 90 lat jest związana z podologią i specjalistyczną pielęgnacją stóp.
RUCK jest twórcą i wynalazcą rozwiązań technicznych dla podologii. Produkuje i sprzedaje produkty oraz usługi dla podologii, pedicure, wellness i kosmetyki. Naturalność, uczciwość, odpowiedzialność i kompetencje są głównymi zasadami naszej rodzinnej firmy. Zapewniamy wszystkim klientom wysoki standard i ciągły rozwój w obrębie edukacji, innowacji, wiedzy, jakości produktów i usług.

Zapraszamy do Poradnika Podologicznego.

Polecamy artykuł pt. Nowy gabinet – nowe wyzwania

 

Polecamy książkę „Wielka księga chorób paznokci”