Stopy w liczbach

Aż trudno w to uwierzyć, że ludzkie stopy są tak niezwykłym organem, i że mają tak wielkie znaczenie dla normalnego funkcjonowania człowieka.

RUCK® dokształca dosłownie wszystkich. Specjalistów i ich pacjentów, a nawet tych, którzy czytają ten artykuł po raz pierwszy.

Ciekawostki i statystyki podawane są w formie plików A4, które można pobrać i wydrukować. Druki są przydatne nie tylko jako edukacja pacjentów w gabinetach podologicznych, ale także w szkołach i na uczelniach, gdzie prowadzone są zajęcia na temat stóp.

Co jakiś czas ukazują się nowe pliki, które są na bieżąco tłumaczone na j. polski.

Poniżej wybrane zagadnienia:

Aż 33% ciężaru ciała w pozycji stojącej utrzymują pięty. Ok. 40% ciężaru spoczywa na przodostopiu, 15% na zewnętrznej części stopy, 5% spoczywa na dużym palcu, a 7% na pozostałych palcach stóp.

Dbajmy o własne stopy.90 000 gruczołów potowych na stopach odpowiada za regulację temperatury, wydalanie sekretów i za przyleganie stóp do podłoża w czasie chodzenia boso. Nadmierna potliwość stóp jest reakcją wegetatywnego systemu nerwowego.

80% Ludności z nadwagą. Badania w 180 państwach dowodzą, że co trzeci mieszkaniec ziemi ma nadwagę lub otyłość. Systemy ochrony zdrowia przygotowują się na wzrost takich przypadków również wśród dzieci i młodzieży.Czy można coś zrobić by uchronić się przed haluksem?

W chwili obecnej tj. w 2017 roku urząd statystyczny w Niemczech odnotował 20 000 specjalistów podologii. Dlaczego w Polsce jest ich tak bardzo mało?

1 milimetr miesięcznie. W takim tempie rosną stopy dzieci w wieku między 3 a 6 lat.

75% mężczyzn chodzi w zbyt dużych butach. Dotyczy to również 60% kobiet. Według statystyk zbyt małe obuwie nosi 20% kobiet i 12% mężczyzn.

23 000 do 28 000 amputacji stóp diabetyków przeprowadza się rocznie w Niemczech. Odpowiednia pielęgnacja i zabiegi podologiczne wykonywane przez wysoko kwalifikowany personel mogą zredukować te liczby nawet o połowę.

Tylko 10 – 15% osób dorosłych zamieszkałych w państwach uprzemysłowionych ma zdrowe stopy (podają statystyki). Pomyśleć tylko, że prawie wszyscy urodzili się mając zdrowe stopy!

Stopy służą nam prawie przez cały życie warto więc o nie dbać.

Odwiedź Poradnik Podologiczny / dział Materiały do pobrania / wyszukaj i otwórz wybrany plik

 

To też warto przeczytać:
Know-how w firmie RUCK
Ergonomia pracy 

Zapraszamy.